Olympians, Paralympians, and World Champions

YEARTYPEEVENTATHLETERESULTS
2020SprintC-1 W 200Nevin HarrisonGold Medal
ParacanoeVL2 M 200Blake HaxtonSilver Medal
VL2 W 200Kaitlyn Verfuerth9th
KL2 W 200Kaitlyn Verfuerth13th
2019Sprint WCC-1 W 200Nevin HarrisonGold Medal
2016SprintK-1W 200Maggie Hogan7th in heat
K-1W 500Maggie Hogan6th in heat
ParacanoeK-1W KL1Ann YoshidaDNF in semi
K-1W KL2Alana Nichols7th overall
K-1W KL3Kelly Allen8th overall
2012SprintK-1W 500Carrie Johnson6th in semi
K-1 200Tim Hornsby8th in semi
K-1W 200Carrie Johnson8th in semi
2008SprintK-1 1000Rami Zur7th in semi
K-1W 500Carrie Johnson4th in semi
K-1 500Rami Zur6th in semi
2004SprintK-1 1000Benjamin Lewis9th in semi
K-2 1000Jeffrey Smoke & Andrew Bussey7th in semi
C-2 1000Jordan Malloch & Nate Johnson8th in semi
K-1W 500Carrie Johnson4th in semi
K-2W 500Kathryn Colin & Lauren Spaulding7th in semi
K-1 500Rami Zur4th in semi
K-2 500Bartoz Wolski & Rami Zur6th in semi
C-2 500Jordan Malloch & Nate Johnson8th in semi
K-4W 500Carrie Johnson, Kathyryn Colin, Lauren Spaulding & Marie Mijalis4th in semi
2000SprintK-2 1000Phillippe Boccara & Cliff Meidel9th in heat
C-1 1000Jordan Malloch8th in heat
K-1W 500Kathryn Colin6th in semi
K-2W 500Kathryn Colin & Tamara Jenkins6th in semi
K-4 1000Stein Jorgensen, John Mooney, Peter Newton, Angel Perez6th in final
C-1 500Jordan Malloch9th in heat
K-2 500Peter Newton & Angel Perez6th in final
1996SprintK-1 1000Michael Harbold7th in semi
K-2 1000Peter Newton & John Mooney5th in semi
C-1 1000Joseph Harper7th in semi
K-1W 500Traci Phillips9th in semi
K-2W 500Deanne Hemmens & Lia Rousset8th in smei
K-4 1000Curt Bader, Phillppe Boccara, Mark Hamilton, Cliff Meidel6th in semi
K-1 500Mike Herbert8th in semi
C-1 500James Terrill4th in semi
K-2 500Stein Jorgensen & John Mooney6th in semi
K-4W 500Alexandra Harbold, Deanne Hemmins, Lia Rousset, Druella Van Hengel4th in semi
1995Sprint WCK-2 200Stein Jorgensen and John MooneyGold Medal
1992SprintK-1 1000Greg BartonBronze Medal
K-2 1000Greg Barton & Norman Bellingham4th in final
C-1 1000Fred Spaulding6th in semi
C-2 1000Wyatt Jones & Greg StewardDSQ in semi
K-1W 500Shiela Conover5th in semi
K-2W 500Cathy Marino & Traci Phillips5th in semi
K-4 1000Chris Barlow, Mark Hamilton, Mike Herbert, Terry Kent9th in final
K-1 500Norman Belingham4th in final
K-2 500Michael Harbold & Peter Newton8th in final
C-1 500Fred Spaulding6th in semi
C-2 500Stewart Carr & James Terrill5th in semi
K-4W 500Shiela Conover, Alexandra Harbold, Cathy Marino, Traci Phillips7th in final
Team MembersMitch Kahn, Kate Borg, Dave Spaulding
1991Sprint WCK-1 10,000Greg BartonGold Medal
1988SprintK-1 1000Greg BartonGold Medal
K-2 1000Greg Barton & Norman BellinghamGold Medal
C-1 1000Bruce Merritt4th in semi
C-2 1000Gregory Steward & Ron Urick4th in rep
K-1W500Traci Phillips6th in final
K-2W 500Shiela Conover & Cathy Marino7th in final
K-4 1000Michael Harbold, Terry White, Curt Bader, Terry Kent5th in semi
K-1 500Mike Herbert4th in final
K-2 500Terry Kent & Terry White8th in final
C-1 500James Terrill4th in semi
C-2 500Rodney McClain & Bruce Merritt5th in semi
K-4W 500Traci Phillips, Shiela Conover, Cathy Marino-Geers, Shirley Dery-Batlik9th in final
Team MembersDavid Gilman, Jurgen Hagemann, Mark Hamilton, Sandor Nyerges,
Teresa Haught
1987Sprint WCK-1 1000Greg BartonGold Medal
K-1 10,000Greg BartonGold Medal
1985Sprint WCK-1 10,000Greg BartonGold Medal
1984SprintK-1 1000Greg BartonBronze Medal
K-2 1000Terry White & Terry Kent4th in final
C-1 1000Bruce Merritt7th in final
C-2 1000J.R. Plankenhorn & Rodney McClain5th in final
K-1W 500Sheila Conover6th in final
K-2W 500Shirley Dery & Leslie Klein5th in final
K-4 1000Norman Bellingham, David Gilman, Dan Schnurrenberger, Chris Spielus4th in rep
K-1 500Terry White4th in semi
K-2 500David Halpern & Terry Kent4th in semi
C-1 500J.R. Plankenhorn4th in semi
C-2 500Bret Young & Bruce Merritt9th in final
K-4W 500Sheila Conover, Shirley Dery, Leslie Klein, Ann Turner4th in final
Team MemberJames Terrill
1980SprintTeam did not compete – US boycott
Team MembersBruce Barton, Greg Barton, Theresa DiMarino, Linda Dragon
David Gilman, Jay Kearney, Stephen Kelly, Leslie Klein,
Chuck Lyda, Angus Morrison, Rohland Muhlen, J.R. Plankenhorn
Terry Streib, Ann Turner, Jon Van Cleve, Andreas Weigand, Terry White
1976SprintK-1 1000David Gilman5th in semi
K-2 1000Bruce Barton & Peter Deyo6th in semi
C-1 1000Angus Morrison4th in semi
C-2 1000Chuck Lyda & Andreas Toro5th in rep
K-1W 500Julie Leach7th in final
K-2W 500Linda (Murray) Dragon & Ann Turner4th in semi
K-4 1000Bruce Barton, Peter Deyo, Brent Turner, Stephen Kelly4th in rep
K-1 500Henry Krawczyk4th in rep
K-2 500Michael Johnson & William Leach4th in rep
C-1 500Angus Morrison5th in rep
C-2 500Roland Muhlen & Andreas Weigand4th in semi
Team MemberCandice Clark
1972SprintK-1 1000Robert Mitchell4th in rep
K-2 1000John Brosius & Alan Whitney6th in semi
C-1 1000Andreas Toro6th in semi
C-2 1000Rohland Muhlen & Andreas Weigand6th in final
K-1W 500Marcia Smoke9th in final
K-2W 500Nancy Pervis & Linda Murray4th in heat
K-4 1000John Van Dyke, Jerry Welborn, Phillip Rogosheske, Stephen Kelly4th in rep
Team MembersSperry Rademaker, Tony Ralphs, Doug Soules, Dave Landenwitch
1968SprintK-1 1000John Glair4th in semi
K-2 1000Paul Beechum & Peter Weigand4th in rep
C-1 1000Andreas Weigand8th in final
C-2 1000William Gates & Mac Hickox6th in semi
K-1W 500Marcia (Jones) Smoke4th in final
K-2W 500Sperry Rademaker & Marcia Smoke7th in final
K-4 1000Lester Cutler, Ernest Heincke, Merv Larson, John Pickett5th in rep
Team MembersWilliam Jewell,Toby Cooper,Francine Fox,Virginia Moore
1964SprintK-1 1000Tony RalphsDNS in semi
K-2 1000Tony Ralphs & Gert Grigolet4th in rep
C-1 1000Denis Van Valkenburgh8th in final
C-2 1000James O’Rourke & Joseph Dronzek5th in semi
K-1W 500Marcia JonesBronze Medal
K-2W 500Francine Fox & Glorianne PerrierSilver Medal
K-4 1000Tony Ralphs, Gert Grigolet, William Jewell, William Smoke4th in rep
1960SprintK-1 1000Paul Beechum5th in semi
K-2 1000Kenneth Wilson & John Wolters6th in semi
C-1 1000Frank Havens4th in rep
C-2 1000Arnold Demos & Richard MoranDQ
K-1W 500Glorianne Perrier4th in rep
K-2W 500Mary Ann DuChai & Diane Jerome5th in rep
K-1 500 relayRussell Dermond, John Pagkos, Charles Lundmark, Robert O’Brien3rd in rep
1956SprintK-1 1000David Merwin4th in heat
K-2 1000Russell Dermond & John Pagkos5th in heat
C-1 1000William Schuette9th in final
C-2 1000George Byers & Richard Moran5th in heat
K-1 10,000Robert O’Brien11th in final
K-2 10,000Edward Houston & Kenneth Wilson12th in final
C-1 10,000Frank Havens8th in final
C-2 10,000John Hass & Frank Krick10th in final
K-1W 500No entry
1952SprintK-1 1000Michael Budrock5th in heat
K-2 1000Thomas Horton & John Eisman5th in heat
C-1 1000Frank Havens4th in final
C-2 1000John Hass & Frank Krick7th in final
K-1 10,000William Schuette14th in final
K-2 10,000John Anderson & Paul Bochenwich14th in final
C-1 10,000Frank HavensGold Medal
C-2 10,000John Hass & Frank Krick5th in final
K-1W 500No entry
1948SprintK-1 1000Thomas Horton6th in heat
K-2 1000Raymond Clark & John Eiseman9th in heat
C-1 1000William Havens5th in final
C-2 1000Steven Lysak & Stephen MacknowskiSilver Medal
K-1 10,000Ernest Riedel12th in final
K-2 10,000Raymond Clark & John Eiseman13th in final
C-1 10,000Frank HavensSilver Medal
C-2 10,000Steven Lysak & Stephen MacknowskiGold Medal
K-1W 500No entry
1940SprintTeam did not compete – World War II
K-1 1000Ernest Riedel
K-2 1000William Gaehler & William Collis
C-1 1000Theodore Blackman
C-2 1000Stanley Crimokowski & Frank Krick
K-1 1000 FoldingEdward Trilling
K-2 1000 FoldingEdward Trilling & William Havens
1936SprintK-1 1000Ernest Riedel4th in final
K-2 1000Ernest Riedel & Burr Folks5th in heat
C-1 1000Joseph Hasenfus5th in final
C-2 1000Clarence McNutt & Robert Graf5th in final
K-1 10,000Ernest RiedelBronze Medal
K-2 10,000William Gaehler & William Lofgren7th in final
C-2 10,000Joseph Hasenfus & Walter Hasenfus6th in final
K-1 10,000 FoldingBurr Folks10th in Final
K-2 10,000 FoldingJohn Lysak & James O’Rouke7th in final
1924SprintDemonstration SportResults incomplete
C-1 1000C.W. HavensGold Medal
K-1 1000Harry KnightBronze Medal
C-2 1000Harry Knight & K.M. KnightBronze Medal
K-2 1000C.W. Havens & Harrry KnightGold Medal
C-4 1000J.F. Larcombe, K.M. Knight, C.W. Havens, Harry KnightSilver Medal
K-4 1000J.F. Larcombe, K.M. Knight, C.W. Havens, Harry KnightGold Medal